Wybór platformy do blogowania to jedna z kluczowych decyzji przed rozpoczęciem przygody z pisaniem do internetu. Najczęściej przyszli blogerzy zadają sobie pytanie: Wordpress czy Blogger. Osobiście uważam, że werdykt w tym pojedynku jest miażdżący dla jednej ze stron, ale o tym piszę na końcu tego tekstu.
Zanim podzielę się swoją opinią na temat wyboru między platformą Wordpress i Blogger, najpierw scharakteryzuję każdą z nich. Może z jakiegoś powodu uznasz, że mój punkt widzenia wg Ciebie wcale nie jest słuszny.
Ważna uwaga: Pamiętaj, że Wordpress jest dostępny w dwóch wariantach: Wordpress.com i Wordpress.org. Pierwszy wariant niewiele różni się od omawianego w tym artykule Bloggera, dlatego poniżej porównuję aplikacje Wordpress.org i Blogger.
Co to jest Wordpress?
Wordpress to bezpłatne oprogramowanie na licencji open source, które w zamyśle jego twórców miało służyć do prowadzenia blogów. Nadal platforma ta jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o publikację treści w internecie, jednak obecnie oprogramowanie to stało się uniwersalnym systemem do prowadzenia stron i sklepów internetowych, a nawet aplikacji mobilnych.
W 2021 roku ponad 30% wszystkich stron na świecie działa na Wordpressie. Na liście popularnych blogów, które korzystają z tego oprogramowania, można znaleźć następujące marki:
- Agencja Reuters;
- PlayStation;
- Microsoft;
- Walt Disney;
- Facebook;
Wordpress: zalety i wady
Nie ma oprogramowania, które byłoby doskonałe. Wordpress nie jest tutaj wyjątkiem. Na początku przybliżę mocne strony tego systemu.
Zalety
- Prosta instalacja: Wiele osób zniechęca ręczne instalowanie Wordpressa. Faktycznie osoby średnio zaznajomione z technologią mogą mieć z tym problem. Na szczęście na rynku są dostępne aplikacje, które pozwalają dokonać automatycznej instalacji Wordpressa na serwerze.
- Łatwość edycji za pomocą wtyczek: Wordpress oferuje przeogromną pulę rozszerzeń (nazywanych wtyczkami), które pozwalają zwiększać zakres funkcjonalności bloga bez potrzeby programowania.
- Bezproblemowe dodawanie plików: Zaletą Wordpressa jest możliwość elastycznego dodawania na stronie plików niemal każdego typu. Możesz bez trudu wgrać zdjęcia, pliki wideo, pdf, czy też tekstowe dokumenty.
- Nieograniczone możliwości edycji wyglądu bloga: To chyba najwyraźniejsza przewaga Wordpressa nad Bloggerem. W WP właściciel strony może ją w niemal nieograniczony sposób edytować. Oczywiście niekiedy zmiany wymagają wsparcia programisty.
- Funkcja sklepu: Może się zdarzyć, że prowadząc bloga, z czasem uznasz, że warto wokół niego sprzedawać jakieś produkty. Dzięki wtyczce WooCommerce możesz swojego bloga zamienić w sklep internetowy.
- Łatwość pozycjonowania bloga w Google: Wordpress oferuje szeroką gamę wtyczek do optymalizacji bloga pod kątem SEO. Dzięki nim możesz z łatwością każdą treść zoptymalizować w taki sposób, aby strona miała szansę pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.
Sprawdź: Jak założyć bloga na WordPress?
Wady
- Konieczność dodawania dużej ilości wtyczek (jeśli nie masz wsparcia programisty): Choć wtyczki mogą wydawać się błogosławieństwem Wordpressa, to w sytuacji, gdy zainstalujesz ich zbyt dużo, może to wpłynąć negatywnie na wydajność Twojej strony.
- Częste aktualizacje motywów i wtyczek: Już wiesz, czym są wtyczki. Wordpress też używa motywów, czyli gotowych szablonów szaty graficznej strony. Zarówno wtyczki, jak i motywy często są aktualizowane. Zdarza się, że niekiedy po takich aktualizacjach, blog może przestać działać.
- Konieczność posiadania wykupionego serwera: Wordpress wymaga zakupu serwera, na którym możesz zainstalować swojego bloga. Na szczęście w przypadku bloga na Wordpressie koszt serwera nie powinien przekroczyć kwoty 100 zł w skali roku.
Sprawdź specjalny serwer pod Wordpressa CyberFolks
Co to jest Blogger?
Blogger to założony w 1999 roku bezpłatny serwis przeznaczony do blogowania. Serwis ten pozwala Ci stworzyć własnego bloga bez wydawania ani złotówki. Oczywiście zgodnie ze starą zasadą: gdy coś jest zupełnie za darmo, nie jest produktem kompletnym lub dobrej jakości. Tak właśnie jest z Bloggerem wg mnie.
Platforma ta może uchodzić za dobre rozwiązanie w oczach osób, które są na bakier z ogólnie pojętą technologią. Sam swoje pierwsze blogi na Bloggerze zakładałem w 2012 roku. Wtedy właśnie moja wiedza na temat — jak to się modnie mawia — internetów, była nikła. Pewnie właśnie dlatego tak bardzo podobał mi się Blogger.
Ten tekst może Cię zainteresować: Jak zarabiać na pisaniu?
Blogger: wady i zalety
Zalety
- Łatwość instalacji i obsługi bloga: Platforma Blogger w przeciwieństwie do Wordpressa została stworzona w taki sposób, aby dosłownie każdy mógł w kilka minut skonfigurować swojego bloga i zacząć dodawać wpisy.
- Bezpieczeństwo: tak, jak w przypadku każdego produktu od Google, poziom bezpieczeństwa i odporności na cyberataki jest tutaj wysoki. Szanse, że hakerzy zawirusują bloga, są w tu niewielkie.
- Bezpłatny hosting: Wiele osób — z różnych powodów — nie chcę wydawać ani złotówki na swojego bloga. W przypadku osób, które chcą zająć się na poważnie pisaniem, takie podejście z czasem okaże się krótkowzroczne. Jeśli jednak chcesz tylko sprawdzić, czy w ogóle pisanie sprawia Ci przyjemność, Blogger stwarza Ci takie możliwości.
- Szybkość działania strony: Znów trzeba wspomnieć: Blogger to platforma stworzona przez Google, dlatego można się spodziewać, że strona będzie działać szybko.
- Całkiem dobre wsparcie: Sporym plusem Bloggera jest całkiem sprawnie działająca społeczność na oficjalnym forum platformy. Z reguły możesz całkiem szybko uzyskać odpowiedź na pojawiające się wątpliwości.
Wady
Nie zamierzam tego ukrywać: w moim przekonaniu wady platformy przyćmiewają wymienione wyżej korzyści. Ta część artykułu powinna dać Ci odpowiedź, kto jest zwycięzcą pojedynku Wordpress vs Blogger.
- Strona NIE NALEŻY DO CIEBIE: pamiętaj, że korzystając z Bloggera, tak naprawdę nie jesteś właścicielem swojej strony. Korzystasz z łaski Google, które udostępnia Ci serwer, na którym znajduje się Twój blog. Oznacza to, że nie możesz elastycznie prowadzić działań marketingowych w obrębie swojego pamiętnika. Najgorsze, że Google może uznać, że w jakiś sposób Twoje działania na blogu są sprzeczne z polityką firmy i usunie bezpowrotnie całą Twoją stronę…
Sprawdź, jak wybrać hosting dla Bloga
- Trudność budowania autorytetu domeny i bazy linków: Nie chcę Cię zbytnio przytłaczać wiedzą z obszaru SEO, ale w skrócie rzecz ujmując, ta wada bloga na Bloggerze sprawia, że trudno Ci będzie wypozycjonować swoje artykuły. A to sprawia, że blogowanie trochę traci sens.
- Ograniczone możliwości monetyzacji: Zarabianie na blogu opartym o platformę Blogger to trudny temat. Możliwości monetyzacji dostępne tu są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku WP.
- Ograniczone możliwości edycji wyglądu strony: Mimo że łatwo edytować stronę na Bloggerze, to możliwości tej edycji są bardzo ograniczone. Przyznasz, że fajnie byłoby stworzyć wygląd strony wg własnej wizji?
- Brak możliwości stosowania wielu narzędzi marketingowych: Przez to, że Blogger jest nie w pełni edytowalny, możesz mieć problem z instalacją wielu narzędzi do marketingu internetowego.
- Niepewna przyszłość: Wyobraź sobie, że Google nagle postanawia zrezygnować z udostępniania blogerom platformy do prowadzenia ich pamiętników. Co wtedy zrobisz z całą treścią, której stworzenie zajęło Ci całe miesiące pracy?
Wordpress czy Blogger: rozstrzygnięcie
Mam nadzieję, że już potrafisz samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie założyć bloga. Sam kategorycznie polecam Ci sięgnięcie po bloga na Wordpress. Blogger będzie odpowiedni tylko wtedy, gdy chcesz poeksperymentować z pisaniem — nie wiesz, czy w ogóle Ci się to spodoba.
W każdym innym przypadku, Wordpress będzie najlepszym wyborem platformy pod bloga. 😉
Czy Blogger jest za darmo?
Tak. Blogger jest darmowy, ale gdy chcesz mieć własny adres strony, np. mojblog.pl, wtedy musisz zapłacić za domenę. Jej koszt nie powinien przekroczyć kwoty 20 zł.
Wordpress czy Blogger? Gdzie założyć bloga?
Jeśli chcesz tylko sprawdzić, czy blogowanie jest dla Ciebie interesującym zajęciem, możesz wypróbować Bloggera. Jeśli jednak myślisz o rozpoczęciu poważnej przygody z blogowaniem, wtedy na pewno WordPress jest lepszym wyjściem. Stwarza on duże możliwości w obszarze marketingu, afiliacji i pozycjonowania artykułów.