Jak wybrac hosting dla bloga

Masz ciekawy temat, o którym chcesz pisać na własnej stronie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jest kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem przygody z pisaniem w internecie. Musisz m.in. znaleźć właściwy hosting dla bloga. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając wirtualny garaż pod swój internetowy pamiętnik.

Hosting dla bloga: polecani dostawcy

W dalszej części tekstu dzielę się ogólnymi wskazówkami przydatnymi na etapie wybierania hostingu dla bloga, na początku prezentuję ofertę hostingodawców, z których usług sam korzystam (korzystałem), lub korzystają moi klienci.

CyberFolks (idealny hosting bloga dla nietechnicznych)

 • Cena: od 49 zł netto / rok (najlepsza cena w ciągu pierwszych 12 miesięcy);
 • Bezpłatny certyfikat SSL: dostępny;
 • Automatyczna instalacja WordPress: Dostępna;
 • Automatyczne kopie zapasowe: Dostępne przez 30 dni;
 • Pojemność dysku: 2 GB;
 • Obsługa klienta: jeśli jesteś osobą słabo zaznajomioną z technikaliami, dział obsługi klienta pomoże Ci w wielu sprawach;
serwer cyber folks

JDM (wydajny hosting — dla bardziej doświadczonych osób)

 • Cena: od 99 zł netto / rok;
 • Bezpłatny certyfikat SSL: dostępny;
 • Automatyczna instalacja WordPress: Dostępna;
 • Automatyczne kopie zapasowe: Dostępne przez 30 dni;
 • Pojemność dysku: 10 GB;
 • Obsługa klienta: obsługa klienta za pośrednictwem chatu. Jeśli chcesz kontaktować się telefonicznie z firmą, JDM może nie być wyborem dla Ciebie.

Jeżeli chodzi o hosting dla bloga, oferta firmy JDM jest dla mnie w tej chwili pozycją numerem 1 pod kątem wydajności. Mimo że od niedawna korzystam z tego hostingu, to uważam, że prędkość działania stron WordPress na ich serwerze jest naprawdę imponująca. Co więcej, support firmy sprawnie odpowiada na zgłoszenia użytkowników.

Seohost

 • Cena: od 97 zł / rok;
 • Bezpłatny certyfikat SSL: dostępny;
 • Automatyczna instalacja WordPress: Dostępna;
 • Automatyczne kopie zapasowe: Dostępne przez 7 dni;
 • Pojemność dysku: 10 GB;
 • Obsługa klienta: możliwość kontaktu za pomocą infolinii w sprawie hostingu bloga;

Czym w ogóle jest ten hosting?

Każda strona dostępną w internecie składa się z różnego rodzaju plików. Są to dokumenty, zdjęcia, skrypty. Aby strona internetowa mogła wyświetlać się użytkownikom internetu, wszystkie jej pliki muszą być dostępne na specjalnym komputerze nazywanym serwerem (z ang. host).  Wiedz, że konieczność posiadania hostingu tyczy się absolutnie każdej witryny, jaką odwiedzasz w internecie — bez względu na to, czy mówimy o sklepie www, blogu, czy wizytówce firmy.

Serwer jest komputerem, który działa przez całą dobę. Gdyby przestał, strony, które hostuje, automatycznie byłyby nieosiągalne dla odwiedzających. 

Udostępnianie właścicielom stron przestrzeni dyskowej serwerów jest właśnie określane mianem usługi Hostingu. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne typy hostingów, które wyróżnia się na podstawie specyficznych parametrów technicznych. 

 • Hosting współdzielony: W tym przypadku jeden serwer przechowuje wszystkie pliki dla kilku oddzielnych witryn jednocześnie. rozwiązanie to ma pewne minusy, ale taki serwer dla bloga jest w zupełności wystarczający.
 • Hosting VPS: Jest to hosting wykorzystujący tzw. prywatne serwery wirtualne. W tym przypadku serwer fizyczny jest dzielony na kilka części, z których każda działa jak niezależna maszyna.
 • Hosting dedykowany: Tutaj mamy do czynienia z serwerem, który w całości jest wykorzystywany przez jednego klienta. W przypadku bloga wybór ten jest zupełnie bez sensu.
 • Hosting w chmurze: tutaj strona bloga jest przechowywana na serwerze w chmurze. W przypadku bloga taki hosting również jest rozwiązaniem nieopłacalnym.

Jak działa serwer, możesz (w dużym uproszczeniu) zobaczyć na poniższej grafice.

Hosting dla bloga

Jaki ma wpływ hosting na skuteczność bloga?

Musisz wiedzieć, że serwer serwerowi nierówny. Podejmując decyzję o wyborze hostingu dla bloga, trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów oceny ofert dostawców. Poniżej wymieniam te, które w moim odczuciu powinny być priorytetem.

Wydajność

Pewnie domyślasz się, że skoro serwer jest komputerem, to tak jak wszystkie komputery ma określone parametry, które wpływają na jego wydajność. 

Wydajność serwera jest jednym z najważniejszych kryteriów, którymi powinno się kierować, wybierając hosting dla bloga.

Im strona wolniej działa, tym gorzej jest oceniana przez roboty indeksujące Google. Jeśli Twoja strona będzie wolna, już na starcie Twój blog będzie miał mniejsze szanse na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. A przecież to dobre wyniki w Google to jeden z kluczowych elementów tworzenia treści do internetu.

Bezpieczeństwo

Oczywiście nie tylko o wydajność tu chodzi, bo nie można zapominać o bezpieczeństwie. Zwłaszcza gdy oprócz prowadzenia bloga, chcielibyśmy z czasem założyć sklep internetowy.

Pamiętaj, aby wybrać takiego dostawcę hostingu, u którego łatwo możesz przywrócić kopię zapasową Twojej strony, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego. Jak również dowiedz się, jak funkcjonuje dział wsparcia technicznego w firmie, zwłaszcza, gdy nie znasz się na technikaliach. 

Fizyczna lokalizacja serwera

To, czy Twój serwer znajduje się w Nowym Jorku, czy w Olsztynie, wbrew pozorom ma spore znaczenie. Mimo że przesył informacji za pośrednictwem internetu odbywa się błyskawicznie, to przy odległości kilku tysięcy kilometrów, jaka dzieli osoby odwiedzające Twoją stronę, a serwer, na którym ona się znajduje, ma wpływ na szybkość działania Twojego bloga.

Jeśli osoby odwiedzające Twoją stronę to głównie polscy użytkownicy internetu, sugeruję skorzystanie z usług któregoś z krajowych dostawców hostingu.

Sprawdź, jak pisać teksty, które pojawiają się wysoko w Google

Nieprzerwana dostępność usług (uptime serwera)

Ważnym parametrem serwera, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu dla bloga, jest tzw. uptime. Pod tym pojęciem kryje się czas nieprzerwanej pracy serwera i dostępności usług, które są za jego pośrednictwem udostępniane. Jeśli myślisz na poważnie o pozycjonowaniu swojego bloga, wartość parametru uptime powinna być możliwie niska, najlepiej w okolicach 99.9%.

Oprogramowanie do automatycznej instalacji bloga

Jeśli nie masz technicznych umiejętności, pewnie nie będziesz w stanie ręcznie zainstalować sobie bloga na serwerze. 

Na szczęście u wielu dostawców hostingu, blogerzy mogą z łatwością zainstalować swojego bloga za pomocą aplikacji typu autoinstalator

Autoinstalatory to aplikacje dostępne w panelu serwera, dzięki którym z łatwością w kilka minut zainstalujesz swojego Wordpressa. 

Wybacz, jeśli zamierzasz korzystać z innego oprogramowania do blogowania niż Wordpress, ale założyłem, że niemal każdy bloger z niego korzystają, więc zrobisz tak samo.

Opinie w internecie

Niestety firmy często ratują zszargany wizerunek za pomocą szkodliwego marketingu szeptanego, który zakrywa negatywne opinie użytkowników.

Jeśli jednak dostawca jest naprawdę beznadziejny, z pewnością znajdziesz autentyczne opinie, które powiedzą Ci prawdę na temat jakości oferowanych usług przez daną firmę. Jeśli masz w swoim otoczeniu właścicieli stron internetowych, czy blogów, o hostingu warto z nimi porozmawiać.

Cena

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe kryteria, w końcu możesz zastanowić się nad ceną.

Jeśli chcesz tylko prowadzić bloga, uważam, że rozsądną kwotą będzie wydatek rzędu: 50 zł – 150 zł w skali roku.

Pamiętaj, że hosting to coś w rodzaju usługi wynajmu przestrzeni dyskowej komputera, na którym jest zaparkowana strona Twojego bloga i płaci się za niego w skali roku.

Bezpłatny hosting dla bloga: Czy to ma sens?

Powiem wprost — nie ma czegoś takiego jak bezpłatny hosting dla bloga. Są po prostu platformy, które udostępniają Ci bezpłatnie przestrzeń dyskową pod bloga, ale sugeruje nie zaprzątać sobie głowy tego typu pomysłami. Fakt, założysz bezpłatnie bloga na ich hostingu, ale to nie będzie tak naprawdę Twój blog. Jego domena będzie brzmiała, jak coś w stylu: Mójblog.blogspot.pl. Na pewno nie chcesz w adresie swojego bloga końcówki “blogspot”.

Sprawdź, dlaczego WordPress jest lepszy od Bloggera jako platforma do prowadzenia bloga

A może tani hosting pod bloga?

Przy wyborze serwera dla bloga, też nie polecam sięgać po oferty określane jako tani hosting dla bloga. Po pierwsze, w wielu przypadku serwer jest tani tylko przez pierwszy rok obowiązywania umowy. Później cena rośnie — niekiedy nawet znacznie. Oczywiście możesz trafić na firmę oferującą tani hosting dla bloga, ale w wielu przypadkach oferta będzie mało atrakcyjna.

Hosting dla bloga: podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy tekst przybliżył Cię do podjęcia decyzji związanej z wyborem serwera dla Twojego bloga. Warto pamiętać, że znakomita większość firm pozwala przetestować swoje usługi przed dokonaniem zakupu — nie musisz ryzykować, kupując kota w worku. Co do wyżej wymienionych firm, wiem, że ich oferta jest warta uwagi, bo sam się o tym przekonałem.

Często zadawane pytania

Co to jest hosting?

Hosting to usługa oferowana właścicielom stron przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się dostarczaniem serwerów webowych — takich, na których znajdują się pliki stron internetowych. Pliki każdej strony internetowej muszą być umieszczone na specjalnym komputerze (serwerze), aby użytkownicy mogli ją odwiedzić, korzystając z wyszukiwarki.

Czym się kierować przy wyborze hostingu?

Wybierając hosting pod bloga, należy wziąć pod uwagę takie kryteria, jak: pojemność dyskowa serwera, szybkość jego działania, dostępność bezpłatnego certyfikatu SSL, cena i możliwość automatycznej instalacji oprogramowania. Więcej na ten temat piszę w artykule jak założyć bloga na WordPress.

Najtańszy hosting: czy to dobry wybór?

Cena — choć ważna — nigdy nie powinna być kluczowym kryterium na etapie wyboru hostingu pod bloga. Na szczęście oferta czołowych hostingodostawców w kraju jest atrakcyjna zarówno pod względem jakości, jak i ceny.

Ile GB na bloga?

Sama instalacja WordPress zajmuje raptem 8 mb, jednak instalacja motywu, dodawanie postów bogatych w grafiki i zdjęcia, sprawiają, że warto wybrać serwer oferujący kilka gigabajtów przestrzeni.

Podobne wpisy