Jak wybrac hosting dla bloga

Jak wybrać hosting dla bloga w 2021 roku

Jeśli chcesz założyć bloga, hosting może okazać się elementem, który zadecyduje o powodzeniu Twojej pisarskiej przygody w internecie. Od niego w niemałym stopniu zależy to, jak Google ocenia Twoją stronę. A co za tym idzie, czy masz szansę ją wypozycjonować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając hosting pod bloga. 

Czym w ogóle jest ten hosting?

Każda strona dostępną w internecie składa się z różnego rodzaju plików. Są to dokumenty, zdjęcia, skrypty. Aby strona internetowa mogła wyświetlać się użytkownikom internetu, wszystkie jej pliki muszą być dostępne na specjalnym komputerze nazywanym serwerem. 

Mówiąc strona, mam na myśli absolutnie każdą stronę (blog, sklep internetowy, wizytówkę), którą po wpisaniu w pasek przeglądarki możesz wyświetlić na ekranie swojego komputera.

Serwer jest komputerem, który działa przez całą dobę. Gdyby przestał, strony, które hostuje automatycznie byłyby nieosiągalne dla odwiedzających. 

Udostępnianie właścicielom stron przestrzeni dyskowej serwerów jest właśnie nazywane usługą hostingu. Są różne typy hostingu, wyróżniane w oparciu o parametry serwerów. 

Na czym polega w bardzo dużym uproszczeniu działanie serwera, możesz zobaczyć na poniższym obrazku.

Hosting dla bloga

Dlaczego wybór hostingu wpływa na skuteczność bloga?

Serwer serwerowi nierówny. Podejmując decyzję o wyborze hostingu dla bloga, trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów oceny ofert dostawców. Poniżej wymieniam te, które w moim odczuciu powinny być priorytetem.

Wydajność

Pewnie domyślasz się, że skoro serwer jest komputerem, to tak jak wszystkie komputery ma określone parametry, które wpływają na jego wydajność. 

Wydajność serwera jest jednym z najważniejszych kryteriów, którymi powinno się kierować przy wyborze hostingu dla bloga.

Im strona wolniej działa, tym gorzej jest oceniana przez roboty indeksujące Google. To sprawi, że już na starcie Twój blog będzie miał mniejsze szanse na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. A przecież to kluczowy element tworzenia treści do internetu.

Bezpieczeństwo

Oczywiście nie tylko o wydajność tu chodzi, bo nie można zapominać o bezpieczeństwie. Zwłaszcza gdy oprócz prowadzenia bloga, chcielibyśmy z czasem założyć sklep internetowy.

Pamiętaj, aby wybrać takiego dostawcę hostingu, u którego łatwo możesz przywrócić kopię zapasową Twojej strony, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego. Jak również dowiedz się, jak funkcjonuje dział wsparcia technicznego w firmie, zwłaszcza, gdy nie znasz się na technikaliach. 

Fizyczna lokalizacja serwera

To, czy Twój serwer znajduje się w Nowym Jorku, czy w Olsztynie, wbrew pozorom ma spore znaczenie. Mimo że przesył informacji za pośrednictwem internetu odbywa się błyskawicznie, to przy odległości kilku tysięcy kilometrów, jaka dzieli osoby odwiedzające Twoją stronę, a serwer, na którym ona się znajduje, ma wpływ na szybkość działania Twojego bloga.

Jeśli osoby odwiedzające Twoją stronę to głównie polscy użytkownicy internetu, sugeruję skorzystanie z usług któregoś z krajowych dostawców hostingu.

Sprawdź, jak pisać teksty, które pojawiają się wysoko w Google

Oprogramowanie do automatycznej instalacji bloga

Jeśli nie masz technicznych umiejętności, pewnie nie będziesz w stanie ręcznie zainstalować sobie bloga na serwerze. 

Na szczęście u wielu dostawców hostingu, blogerzy mogą z łatwością zainstalować swojego bloga za pomocą aplikacji typu autoinstalator

Autoinstalatory to aplikacje dostępne w panelu serwera, dzięki którym z łatwością w kilka minut zainstalujesz swojego WordPressa. 

Wybacz, jeśli zamierzasz korzystać z innego oprogramowania do blogowania niż WordPress, ale założyłem, że niemal każdy bloger z niego korzystają, więc zrobisz tak samo.

Opinie w internecie

Niestety firmy często ratują zszargany wizerunek za pomocą szkodliwego marketingu szeptanego, który zakrywa negatywne opinie użytkowników.

Jeśli jednak dostawca jest naprawdę beznadziejny, z pewnością znajdziesz autentyczne opinie, które powiedzą Ci prawdę na temat jakości oferowanych usług przez daną firmę.

Cena

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe kryteria, w końcu możesz zastanowić się nad ceną.

Jeśli chcesz tylko prowadzić bloga, uważam, że rozsądną kwotą będzie wydatek rzędu: 50 zł – 150 zł w skali roku.

Pamiętaj, że hosting to coś w rodzaju usługi wynajmu przestrzeni dyskowej komputera, na którym jest zaparkowana strona Twojego bloga i płaci się za niego w skali roku.

Hosting dla bloga: moje rekomendacje

Lista dostawców oferujących usługi hostingowe w kraju jest długa, ale ja sam korzystam z usług firmy Cyber_Folks już od kilku lat i na razie nie planuję tego zmieniać. Dlaczego? 

serwer cyber folks

Cenię firmę za niezawodność. Nie przypominam sobie, aby pojawiały się jakieś problemy techniczne, których przyczyna leżałaby po stronie firmy. Doceniam też dział obsługi klienta Cyber_Folks, który prawie zawsze jest w stanie pomóc, gdy napotykam jakiś problem.

Jeśli w przyszłości będę zmieniał hosting, pewnie wybiorę ofertę nazwa.pl. Firma oferuje usługi hostingowe w chmurze. To powinno wpływać na szybkość działania strony. 

Jeszcze raz, radzę, aby dobrze się zastanowić przed ostateczną decyzją. Od wyboru hostingu pod bloga sporo zależy.

Comments are closed.