Jak wybrac hosting dla bloga

Masz ciekawy temat, o którym chcesz pisać na własnej stronie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jest kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem przygody z pisaniem w internecie. Musisz m.in. znaleźć właściwy hosting dla bloga. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając wirtualny garaż pod swój internetowy pamiętnik.

Czym w ogóle jest ten hosting?

Każda strona dostępną w internecie składa się z różnego rodzaju plików. Są to dokumenty, zdjęcia, skrypty. Aby strona internetowa mogła wyświetlać się użytkownikom internetu, wszystkie jej pliki muszą być dostępne na specjalnym komputerze nazywanym serwerem (z ang. host).  Wiedz, że konieczność posiadania hostingu tyczy się absolutnie każdej witryny, jaką odwiedzasz w internecie — bez względu na to, czy mówimy o sklepie www, blogu, czy wizytówce firmy.

Serwer jest komputerem, który działa przez całą dobę. Gdyby przestał, strony, które hostuje, automatycznie byłyby nieosiągalne dla odwiedzających. 

serwer cyber folks

Udostępnianie właścicielom stron przestrzeni dyskowej serwerów jest właśnie określane mianem usługi Hostingu. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne typy hostingów, które wyróżnia się na podstawie specyficznych parametrów technicznych. 

  • Hosting współdzielony: W tym przypadku jeden serwer przechowuje wszystkie pliki dla kilku oddzielnych witryn jednocześnie. rozwiązanie to ma pewne minusy, ale taki serwer dla bloga jest w zupełności wystarczający.
  • Hosting VPS: Jest to hosting wykorzystujący tzw. prywatne serwery wirtualne. W tym przypadku serwer fizyczny jest dzielony na kilka części, z których każda działa jak niezależna maszyna.
  • Hosting dedykowany: Tutaj mamy do czynienia z serwerem, który w całości jest wykorzystywany przez jednego klienta. W przypadku bloga wybór ten jest zupełnie bez sensu.
  • Hosting w chmurze: tutaj strona bloga jest przechowywana na serwerze w chmurze. W przypadku bloga taki hosting również jest rozwiązaniem nieopłacalnym.

Jak działa serwer, możesz (w dużym uproszczeniu) zobaczyć na poniższej grafice.

Hosting dla bloga

Jaki ma wpływ hosting na skuteczność bloga?

Musisz wiedzieć, że serwer serwerowi nierówny. Podejmując decyzję o wyborze hostingu dla bloga, trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów oceny ofert dostawców. Poniżej wymieniam te, które w moim odczuciu powinny być priorytetem.

Wydajność

Pewnie domyślasz się, że skoro serwer jest komputerem, to tak jak wszystkie komputery ma określone parametry, które wpływają na jego wydajność. 

Wydajność serwera jest jednym z najważniejszych kryteriów, którymi powinno się kierować, wybierając hosting dla bloga.

Im strona wolniej działa, tym gorzej jest oceniana przez roboty indeksujące Google. Jeśli Twoja strona będzie wolna, już na starcie Twój blog będzie miał mniejsze szanse na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. A przecież to dobre wyniki w Google to jeden z kluczowych elementów tworzenia treści do internetu.

Bezpieczeństwo

Oczywiście nie tylko o wydajność tu chodzi, bo nie można zapominać o bezpieczeństwie. Zwłaszcza gdy oprócz prowadzenia bloga, chcielibyśmy z czasem założyć sklep internetowy.

Pamiętaj, aby wybrać takiego dostawcę hostingu, u którego łatwo możesz przywrócić kopię zapasową Twojej strony, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego. Jak również dowiedz się, jak funkcjonuje dział wsparcia technicznego w firmie, zwłaszcza, gdy nie znasz się na technikaliach. 

Fizyczna lokalizacja serwera

To, czy Twój serwer znajduje się w Nowym Jorku, czy w Olsztynie, wbrew pozorom ma spore znaczenie. Mimo że przesył informacji za pośrednictwem internetu odbywa się błyskawicznie, to przy odległości kilku tysięcy kilometrów, jaka dzieli osoby odwiedzające Twoją stronę, a serwer, na którym ona się znajduje, ma wpływ na szybkość działania Twojego bloga.

Jeśli osoby odwiedzające Twoją stronę to głównie polscy użytkownicy internetu, sugeruję skorzystanie z usług któregoś z krajowych dostawców hostingu.

Sprawdź, jak pisać teksty, które pojawiają się wysoko w Google

Oprogramowanie do automatycznej instalacji bloga

Jeśli nie masz technicznych umiejętności, pewnie nie będziesz w stanie ręcznie zainstalować sobie bloga na serwerze. 

Na szczęście u wielu dostawców hostingu, blogerzy mogą z łatwością zainstalować swojego bloga za pomocą aplikacji typu autoinstalator

Autoinstalatory to aplikacje dostępne w panelu serwera, dzięki którym z łatwością w kilka minut zainstalujesz swojego Wordpressa. 

Wybacz, jeśli zamierzasz korzystać z innego oprogramowania do blogowania niż Wordpress, ale założyłem, że niemal każdy bloger z niego korzystają, więc zrobisz tak samo.

Opinie w internecie

Niestety firmy często ratują zszargany wizerunek za pomocą szkodliwego marketingu szeptanego, który zakrywa negatywne opinie użytkowników.

Jeśli jednak dostawca jest naprawdę beznadziejny, z pewnością znajdziesz autentyczne opinie, które powiedzą Ci prawdę na temat jakości oferowanych usług przez daną firmę. Jeśli masz w swoim otoczeniu właścicieli stron internetowych, czy blogów, o hostingu warto z nimi porozmawiać.

Cena

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe kryteria, w końcu możesz zastanowić się nad ceną.

Jeśli chcesz tylko prowadzić bloga, uważam, że rozsądną kwotą będzie wydatek rzędu: 50 zł – 150 zł w skali roku.

Pamiętaj, że hosting to coś w rodzaju usługi wynajmu przestrzeni dyskowej komputera, na którym jest zaparkowana strona Twojego bloga i płaci się za niego w skali roku.

Hosting dla bloga: moje rekomendacje

Lista dostawców oferujących usługi hostingowe w kraju jest długa. Ja sam korzystam z usług firmy Cyber_Folks już od kilku lat i jestem w miarę zadowolony.  

serwer cyber folks

Co sprawia, że na razie jeszcze nie zmieniłem hostingu? Przede wszystkim cenię firmę za fachowe wsparcie techniczne, jak również długi czas pracy działu wsparcia technicznego. Nawet w sobotę można spokojnie uzyskać pomoc, w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Muszę jednak dodać, że jeśli będę kiedyś zmieniał serwer dla bloga, wtedy na pewno zdecyduję się na ofertę firmy JDM, która oferuje serwery ściśle dostosowane do potrzeb Wordpressa.Mam nadzieję, że powyższy tekst trochę rozjaśnił Ci temat wyboru hostingu dla bloga.