Link afiliacyjny - gdzie go udostępniać?

Program partnerski ma sens wtedy, gdy użytkownicy klikają Twoje linki afiliacyjne. Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna przygodę z afiliacją, być może nie  wiesz, gdzie umieszczać adresy URL Twoich partnerów. Z poniższego tekstu dowiesz się, gdzie prezentować linki afiliacyjne.

Czym jest link afiliacyjny?

Link afiliacyjny to główne narzędzie wykorzystywane przez osoby, których źródłem dochodów jest marketing afiliacyjny. Mówiąc ściślej, link afiliacyjny to unikalny adres URL, który ma w sobie zapisane informacje na temat partnera afiliacyjnego. 

Mówiąc dokładniej: nawiązujesz współpracę z daną firmą zajmującą się sprzedażą produktów i piszesz, że chcesz wejść z nią w partnerstwo afiliacyjne. Ta firma powinna Ci wygenerować link afiliacyjny. 

Gdy masz już swój link afiliacyjny, możesz zacząć go prezentować światu — zamieszczać w różnych miejscach w sieci. Twoim celem od teraz będzie  doprowadzenie do sytuacji, w której użytkownik kliknie link i dokona zakupu promowanego produktu, np. w ciągu 30 dni. 

Każda sfinalizowana transakcja sprawi, że na Twoje konto partnera trafi prowizja od tej sprzedaży (reklamodawca zawsze ustala w regulaminie wysokość tej prowizji).  

Spamerskie metody udostępniania linków afiliacyjnych

Afiliacja to całkiem sensowny pomysł na biznes w domu. W większości przypadków wystarcza komputer z dostępem do internetu, aby móc zacząć działać w tej branży.  

Ta niska bariera wejścia sprawia, że każdy może tym się zajmować. Również osoby, które są gotowe polecić każdy produkt, byle tylko zarobić. Uważasz, że to jest ok? Wciskanie komuś oferty, o której nie ma się pojęcia? Mam nadzieję, że tak jak ja jesteś zdania, że to nie jest w porządku.

Portal społecznościowy zasypywany spamerskimi linkami

Popularną praktyką jest dość prymitywne wstawianie postów w mediach społecznościowych na zasadzie…

“Cześć, jakie są waszym zdaniem najlepsze etui na smartfony? Według mnie te, które omówiłem/am na blogu. Zgadzacie się?”

Przyznasz, że takie działanie jest raczej zaśmiecaniem internetu, niż faktycznym dotarciem do osób, które są zainteresowane promowanymi linkami.

Zresztą uważam, że niewiele osób przechodzi z takiego linka w ogóle na stronę sklepu internetowego. 

Prywatne korespondencje

Możesz znajomym w mailu lub poprzez media społecznościowe udostępniać swoje linki, ale znowu wyjdziesz na spamera. Znasz na pewno sytuację, gdy ktoś ze znajomych wysyła Ci zaproszenie do obserwowania strony, która TOTALNIE CIĘ NIE INTERESUJE. Dokładnie tak samo mogą Cię postrzegać znajomi, którym zaczniesz udostępniać linki partnerskie firm.

Oczywiście umieścisz linki afiliacyjne, gdzie zechcesz. Mimo to mam nadzieję, że widzisz już, jak wygląda upychanie linków na siłę — nawet gdy nikt Cię o nie prosi. 

Dobre praktyki udostępniania linków afiliacyjnych

Linki afiliacyjne możesz teoretycznie wszędzie udostępniać, ale warto odpowiednio osadzać je w kontekście. 

Link afiliacyjny na blogu

Jeśli w swoich tekstach wymieniasz nazwy konkretnych usług oferowanych przez inne firmy, musisz dodać swoje linki na blogu.

Możesz tworzyć różnego rodzaju rankingi, w których zaprezentujesz ofertę danej marki i wstawisz tam link do sklepu. Pamiętaj, że wyszukiwarka powinna zauważyć Twoje treści — oznacza to, że na Twoim blogu teksty powinny być zgodne z zasadami SEO copywritingu.

Jeśli Twój serwis cieszy się dużą popularnością, jest spora szansa, że uda Ci się zarobić online na promocji produktów poprzez linki afiliacyjne.

Link afiliacyjny na stronie internetowej

Linki afiliacyjne można zamieszczać na stronach internetowych, które nie są blogami. Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że w stopce strony znajduje się na stałe link firmy partnerskiej — np. agencji reklamowej, z którą współpracujesz. Możesz wtedy link afiliacyjny podpiąć pod dowolną grafikę, np. logo firmy partnerskiej. 

Link afiliacyjny w Twoich kanałach content marketingowych

Własne kałany to idealne miejsce na promowanie linków afiliacyjnych. Możesz tu umieszczać przekierowania do dowolnej strony internetowej reklamodawcy. Nikt Ci nie zarzuci, że chcesz na siłę coś komuś sprzedać. W końcu jesteś u siebie, masz do tego prawo. 

Link udostępniony w miejscach, w których ktoś o niego poprosił

Użytkownicy social mediów często proszą o polecenie jakiejś usługi lub produktu. Choć nie jestem fanem udostępniania linków w takich sytuacjach, to uważam, że wygląda to lepiej niż chamskie wrzucanie swoich linków bez kontekstu. 

Zdarza się, że konkretna osoba prosi Cię o pomoc w prywatnej wiadomości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takiej osobie w mailu lub poprzez dowolny komunikator udostępnić taki link. 

Rozmowa z klientami, znajomymi (gdy pasują do kontekstu)

Wyżej wspomniałem, że udostępnianie linków afiliacyjnych znajomym to złe posunięcie. Są jednak pewne sytuacje, w których może to być słusznym wyborem. Wyobraź sobie, że ktoś ze znajomych pyta Cię np. jaki wybrać hosting dla bloga ? Jeśli masz firmę wartą polecenia i uczestniczysz w jej programie partnerskim, warto w takiej sytuacji udostępnić swój link afiliacyjny.

Dodatkowo, jeśli wykonujesz usługi dla swoich klientów, np. świadczysz im usługi z obszaru marketingu internetowego. Podczas rozmowy z klientem możesz dowiedzieć się, że jego firma szuka programu do email marketingu. Wtedy — podobnie jak w przypadku wspomnianego wyżej hostingu — możesz mu udostępnić swój link afiliacyjny. Nie jest to nachalna promocja. W końcu Twój partner biznesowy ma problem, który jesteś w stanie rozwiązać.

Porównywarka cenowa — marzenie ściętej głowy

Na koniec chciałbym jeszcze poruszyć temat popularnych porównywarek cenowych. Widzę, że wiele osób podpowiada, aby stworzyć własną porównywarkę cen i tam promować oferty firm poprzez linki. Uważam, że ta rada to zwyczajne szukanie frajerów.

Jestem prawie pewien, że nie uda Ci się wypromować takiej porównywarki. To wymaga ogromnych (naprawdę ogromnych) środków na pozycjonowanie takiego portalu. Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że jesteś w stanie konkurować z Ceneo? 🤡 Jeśli się mylę, to trzymam za Ciebie kciuki! 

Podsumowując, każdy może spróbować zarabiać na linkach afiliacyjnych, ale nie każdemu pewnie uda się dojść do wysokiego poziomu zarobków. Wynika to z prostego faktu — tak jak w każdym biznesie, tak tutaj trzeba się napracować sporo. Przede wszystkim w obszarze promocji swoich platform, na których spotkasz użytkowników zainteresowanych promowanymi przez Ciebie produktami.