Pomysł na biznes w domu

Praca bez szefa to dla wielu osób szczyt marzeń. Niestety większość nie wie, jak się za wprowadzenie w życie tego marzenia. Przeszkodą często jest sam wybór zajęcia, które pozwoli prowadzić własny biznes.

Na szczęście w XXI wieku jest mnóstwo zajęć, które możemy wykonywać nawet w domu — poniżej lista dla osób, które chcą uruchomić swój biznes — taki, w którym własna działalność gospodarcza będzie źródłem sensownych zarobków, a popyt na usługi utrzyma się na wysokim poziomie. 

Choć mój blog jest blogiem o copywritingu i marketingu, to sam — podobnie, jak wielu copywriterów i marketerów — pracuję zdalnie na własną rękę. 

Oprócz tego, na co dzień mam kontakt z wieloma osobami z innych branż, które również prowadzą własne biznesy w domu. Widzę, że da się to robić w wielu branżach.

Jak znaleźć pomysł na własny biznes? 

Posłużę się tutaj swoim przykładem — sądzę, że idealnie on obrazuje wybór branży na swoją działalność. 

Pracując z domu, sam początkowo łączyłem copywriting z tworzeniem stron i sklepów internetowych. 

Choć początkowo tego nie zauważałem, to pisanie tekstów dawało mi zdecydowanie większą radość, niż stawianie stron na Wordpressie. 

I w tym miejscu pojawia się najważniejsze pytanie (a właściwie kilka), które należy sobie zadać przed rozpoczęciem przygotowań do biznesu w domu.

#1. Co lubię, co mi sprawia przyjemność? (To najważniejsze pytanie!)

#2. Na czym się znam, czego jestem w stanie się nauczyć?

#3. Czy na rynku są klienci, którzy będą chcieli zapłacić za moją pracę?

Rzetelna odpowiedź na te pytania ułatwi Ci wybór swojej idealnej branży.

Tak było w moim przypadku.

W pewnym momencie zauważyłem, że tworzenie stron nie sprawia mi przyjemności. Mało tego, często jest to zajęcie frustrujące, gdy coś nie działa i nie zanosi się, by miało zacząć działać. 

Dzięki tym przemyśleniom pisanie stało się dla mnie naturalnym wyborem. Zwłaszcza że sygnały ze strony klientów sugerowały, że powinienem tym się zajmować. 

Ok… Wystarczy moich doświadczeń. Czas na listę najlepszych pomysłów na biznes w domu w 2024 roku.

Dodam jeszcze, że przy wyborze zajęcia, na którym chcemy oprzeć nasz biznes zdalny, warto posłużyć się testem osobowości. Jest to test oparty o model typów osobowości opracowany przez Carla Junga. Pozwoli nam on określić nasze predyspozycje do wykonywania konkretnych rodzajów pracy. 

Najlepsze pomysły na własny biznes – 17 propozycji

Poniższa lista obejmuje przede wszystkim zawody, które wykonują osoby z mojego otoczenia. 

Pozostała część trafiła na listę dzięki moim obserwacjom rynku.

Sklep internetowy

Prowadzenie sklepu internetowego to marzenie wielu osób. Niestety wiele osób uważa, że to bułka z masłem — te osoby szybko zamykają biznes. 

Poznaj najczęstsze przyczyny braku sprzedaży w sklepie internetowym

Na szczęście z odpowiednim przygotowaniem da się rozwinąć skuteczną sprzedaż w sklepie. 

Aby odnieść sukces w tym biznesie, należy wybrać dochodową niszę, poznać zasady marketingu internetowego, nawiązać korzystne warunki współpracy z dostawcami. 

Oczywiście powyższy przepis jest potężnym uproszczeniem. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. 

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin, w internecie jest sporo wiedzy na temat rozwoju sklepu internetowego.

Na rynku są również szkolenia, które prowadzą krok po kroku przez proces rozwoju biznesu. 

Jeśli chodzi o handel internetowy, można zdecydować się na działalność w ramach modelu biznesowego zwanego dropshippingiem. Umożliwia on sprzedaż bez wcześniejszego inwestowania w towar. 

Gdzie jest haczyk…? Haczykiem są niższe marże i spora konkurencja na rynku. Ne oznacza to, że nie da się skutecznie sprzedawać w ramach dropshippingu. 

Chcąc działać w sektorze e-commerce, warto jest wybrać niszę, która jest mało popularna. Możesz założyć sklep oferujący biżuterię z miedzi — tutaj możesz zobaczyć przykład takiego sklepu: be-bizu.pl — branża jest mało popularna, jest tu sporo miejsca dla nowych marek.

Zobacz: Jak zacząć handel przez internet?

Handel na Allegro i na Amazonie

Wiele osób, które nie mają wiedzy technicznej, decydują się na działalność e-commerce w ramach którejś z popularnych platform, np. Allegro, lub Amazon. 

Plusem tego typu działalności jest brak konieczności zarządzania własnym sklepem. Niestety sprzedaż tutaj jest o wiele mniej opłacalna niż we własnym sklepie. 

Mimo że znam sporo osób, które osiągnęły sukces i prowadzą dochodową działalność na Allegro, to sądzę, że te osoby generują dobry przychód mimo obecności na Allegro, a nie dzięki niej. 

Odpowiadając na ważne pytanie: Allegro czy Amazon, zdecydowanie: Allegro.

Mimo że prowizja od sprzedaży tutaj nie jest niska, to na Amazonie jest ona jeszcze wyższa.

Programowanie

Mimo że programowanie to zajęcie kompletnie nie dla mnie, to uważam, że daje duże perspektywy, jeżeli chodzi o pracę zdalną.

Aby zostać programistą, nie trzeba kończyć studiów informatycznych. Zwłaszcza że na informatyce programowanie jest tylko jednym z obszarów realizowanych w ramach programu nauczania (wiem, co mówię. Studiowałem 1 semestr!).

Tak naprawdę programowania można nauczyć się z Google i Youtube. Uważam jednak, że jest to droga trudna. Warto mieć jakiegoś mentora. 

Podejrzewam, że takiego nauczyciela można znaleźć w grupach na Facebooku, lub na formach. 

Oprócz tego można wziąć udział w kursie oferowanym przez którąś ze szkół programowania. 

Bez względu na język, jaki wybierzesz, możesz mieć pewność, że zleceń w internecie nie zabraknie, gdy zechcesz pracować z domu. 

Pamiętaj jednak, że programistą nie staniesz się w miesiąc… Zanim zaczniesz samodzielną pracę, przed Tobą setki napisanych skryptów w ramach treningu. 

Testowanie oprogramowania

Kolejny pomysł na biznes w domu to kariera testera oprogramowania

W Końcu każdego miesiąca na świecie pojawiają się liczne aplikacje ułatwiające różne obszary ludzkiego życia. Stworzenie oprogramowania wymaga pracy testerów, którzy dbają o to, aby aplikacje działały zgodnie z oczekiwaniami. 

Jak zostać testerem? Tu również, jak w przypadku programowania nie trzeba kończyć studiów informatycznych. Można ukończyć specjalny kurs, podczas którego nauczymy się tajników pracy testera. 

Jeśli nie masz wiedzy informatycznej, na początku na pewno będziesz testerem manualnym. Z czasem wraz z zagłębianiem się w świat testów i zwiększaniem technicznych umiejętności, otworzą się przed Tobą drzwi do świata testów automatycznych. 

Podobnie, jak w przypadku programowania, zleceń można szukać na wszelkiego typu portalach z ogłoszeniami, grupach na FB.

Copywriting i content marketing

Nie bez powodu omawiam copywriting jako trzecią propozycję od razu po zawodach technicznych. 

Mówi się, że zewsząd otaczają nas technologie, ale trzeba pamiętać, że każda aplikacja potrzebuje treści. Rolą copywritera jest właśnie dostarczanie tych treści.

Może Cię zainteresować: Jak zostać copywriterem?

Oczywiście teksty dla aplikacji to tylko nieduży procent tekstów, które tworzą copywriterzy.

Aplikacje podałem tylko jako przykład dowodzący, że zapotrzebowanie na treści nie minie w najbliższych latach mimo rozwoju technologii. 

Na co dzień copywriterzy tworzą raczej tego typu teksty:

  • Artykuły blogowe;
  • Reklamy internetowe;
  • Kampanie email marketingowe;
  • Treści infografik;
  • Ebooki;
  • Sales lettery;

Niektórzy przewidują stopniowe wymieranie tego zawodu w najbliższych latach. Ja sam jestem przekonany, że to nie nastąpi. 

Mimo że sztuczna inteligencja potrafi już pisać proste teksty, to zanim wyeliminuje człowieka minie jeszcze sporo czasu. Bez obaw można szukać zleceń jako copywriter freelancer

Pozycjonowanie stron

Jeśli chcesz pracować jako freelancer — z domu, to pozycjonowanie jest zajęciem, za które klienci chętnie Ci zapłacą. Oczywiście pod warunkiem, że Twoje działania będą przynosić efekty. Praktycznie każda firma, która ma swoją stronę, chce, aby była ona widoczna w Google.

Pozycjonowania jesteś w stanie nauczyć się w kilka mięsiecy. Jeśli interesuje Cię ten temat, na blogu opublikowałem artykuł: Jak pozycjonować stronę w Google — dowiesz się z niego, jakie umiejętności są Ci potrzebne, aby zacząć pracę przy optymalizacji stron pod kątem wyników wyszukiwania Google.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to polecanie produktów firm e-commerce. Jeśli masz swojego bloga lub popularny profil w mediach społecznościowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby afiliacja stała się źródłem Twoich dochodów. Tego typu współprace zakładają, że w momencie, gdy użytkownik kliknie Twój link afiliacyjny i dokona zakupu produktu, Ty dostaniesz prowizje.

Musisz jednak pamiętać, że ta forma zarabiania w domu wymaga dość poważnych przygotowań — musisz wypromować swoje kanały komunikacji, np. bloga lub kanał na YouTube.

Reklama online

Zdarza się, że reklamy na Facebooku, czy w Google tworzą w całości również copywriterzy. 

Jednak trzeba pamiętać, żę stworzenie całej kreacji reklamowej, jak również ustawienie kampanii w panelu systemu wymaga oprócz pisania, kilku innych umiejętności. 

Dlatego często osoby zajmujące się reklamą online są poszukiwane na rynku jako samodzielni specjaliści — obsługujący reklamy od A do Z.

Reklama internetowa jest dziedziną, która nie wymaga wielu lat nauki. Spokojnie można nauczyć się tworzenia skutecznych reklam, przerabiając kurs online i zacząć pracę jako freelancer Google Ads.

Trzeba jednak zaznaczyć, że środowisko wielkich platform obsługujących reklamy (Google, Facebook) szybko się zmienia. Dlatego osoby obsługujące reklamy online muszą stale aktualizować swoją wiedzę na temat wymagań tychże platform.

Na rynku jest duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. Reklam internetowych. Również freelancerów prowadzących biznes w domu.

Tłumaczenia

To oczywiście propozycja dla określonego grona osób. Nie da się nowego języka nauczyć w kilka miesięcy. Jeśli jednak posługujemy się jakimś językiem na poziomie B2/C1, to z pewnością osiągnięcie biegłości, która pozwoli nam zarabiać na tłumaczeniach, będzie zupełnie w zasięgu naszych możliwości.

Do prowadzenia działalności translatorskiej nie potrzeba studiów. Chyba że chcielibyśmy być tłumaczami przysięgłymi. 

Jeśli uważasz, że tłumaczenia mogą być zajęciem, z które możesz wykonywać zarobkowo, to sprawdź portale, na których znajdziesz swoje pierwsze zlecenia. 

Lub na facebookowych grupach:

Możesz też aktywnie zacząć działać: stworzyć stronę, bloga i tworzyć treści, dzięki którym klienci sami Cię znajdą w internecie. 

Dziennikarstwo

Większości osób nie kojarzy dziennikarstwa w kontekście domowego biznesu. Raczej widzi to jako pracę w redakcji, bieganie po mieście, lub uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach publicznych. 

W rzeczywistości nie są to jedyne oblicza dziennikarstwa. 

W dobie internetu stosunkowo łatwo można nawiązać współpracę z którąś z redakcji internetowych na zasadach freelancingu. 

Nowoczesne dziennikarstwo internetowe swoją formą bardzo upodobniło się do copywritingu i content marketingu.

Celem każdej redakcji jest pojawianie się wysoko w Google. Oznacza to, że dzisiejszy dziennikarz często musi być też SEO copywriterem. Obecnie optymalizacja tekstów pod Google jest obowiązkowym elementem warsztatu dziennikarskiego. 

Myśląc o dziennikarstwo dobrze jest mieć swoją dziedzinę, w której czujemy się ekspertami. To ważne, aby wiedzieć, o czym się pisze.

Obsługa social mediów

Każdy korzysta z mediów społecznościowych. Być może tego nie wiesz, ale często w social mediowe profile znanych osób obsługuje ktoś inny w ich imieniu.

Celebryci nie mają czasu zajmować się “Instagramem, lub Facebookiem. W tym miejscu pojawia się zajęcie dla — chcąc nazwać to profesjonalnie — social media managerów.

Media społecznościowe to dobry pomysł na biznes z domu.

Oczywiście nie musisz ograniczać się do social mediów osób znanych — często firmy też szukają freelancerów do prowadzenia ich fanpage-ów.

Bariera wejścia w tej branży nie jest specjalnie wysoka. Warto jest przerobić jakiś kurs na temat biznesowej komunikacji w mediach społecznościowych.

Kanał na Youtube

Mój kanał na pewno nie jest dowodem na to, że można zarabiać na Youtube, ale to naprawdę jest możliwe. 

Dla mnie Youtube jest tylko dodatkiem, dzięki któremu wspieram linkowanie do swojej strony internetowej.

Niemniej, jeśli chcesz zaangażować się w tworzenie treści na Youtube, to z czasem może to być źródło dochodowego biznesu.

Za pośrednictwem kanału można zarabiać na kilka sposobów:

  • Uczestnictwo w programie partnerskim Youtube (zyski z reklam)
  • Współpraca z markami jako influencer
  • Prezentowanie recenzji produktów lub usług firm
  • Aktywność crowdfundingowa

Sądzę, że wcale nie trzeba być Youtuberem z milionem subskrypcji. Oczywiście Twoje filmy muszą przyciągać użytkowników.

Co by nie mówić, Youtube może być doskonałym pomysłem na biznes w domu.

Producent filmów video

Filmy wideo stają się ważnym formatem komunikacji biznesowej. Coraz więcej firm dostrzega potrzebę inwestycji w produkcję video. To świetna wiadomość dla osób, które chciałyby związać swoje życie zawodowe z branżą video — zarobkowa produkcja filmów na zlecenie to kolejny świetny pomysł na biznes w domu.

Niestety jest tutaj spora bariera startu w branży. Z pewnością trzeba zainwestować w wysokiej jakości kamerę i cały sprzęt potrzebny do produkcji filmów, jak również w specjalne oprogramowanie do obróbki video. Niemniej, branża ta z pewnością będzie stale się rozwijać.

Wirtualny/-a asystent/-ka

Choć to zajęcie jest kojarzone z kobietami, to wcale nie tylko kobiety są wirtualnymi asystentkami. 

Znam jednego faceta, który jest wirtualnym asystentem prezesa jednej z firm finansowych. W jego przypadku to zajęcie jest dobrze trafionym pomysłem na biznes w domu.

Do głównych obowiązków wirtualnej asystentki należą: odbieranie telefonów, ustalanie terminów spotkań, rezerwowanie wyjazdów służbowych, tworzenie prezentacji.

Niestety przeglądając grupy na Facebooku i portale z ogłoszeniami można odnieść wrażenie, że podaż jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do zapotrzebowania na wirtualnych asystentów. 

Na Facebooku funkcjonuje grupa z ogłoszeniamizarówno dla wirtualnych asystentek, jak i osób poszukujących takiej osoby. Grupa liczy aż 14 tysięcy członków!

Warto jest samemu sprawdzić, czy taka praca ma sens. Przyznam się szczerze, że tego nie wiem. 

Korepetycje

Umiesz grać na gitarze, matematyka jest Twoją mocną stroną, a może znasz dobrze jakiś język obcy?

Jeśli masz jakąś umiejętność, której inni chcą się nauczyć z pewnością korepetycje będą dobrym pomysłem na biznes dla Ciebie.

W internecie ludzie wszystkiego się uczą. Sam pamiętam, jak udzielałem korepetycji z Wordpressa i pisania tekstów. 

Jest wiele miejsc, gdzie możesz zaoferować swoją wiedzę. Nawet OLX jest dobrym miejscem, aby się zareklamować jako korepetytor.

Oprócz tego są bardziej wyspecjalizowane platformy, takie jak: wspomniane już wyżej Useme lub Oferia.

Może to nie do końca pomysł na biznes w domu, bo przecież korków często udziela się u ucznia, ale to i tak zajęcie niewymagające chodzenia do pracy.

Projektowanie graficzne

Podobnie jak w przypadku programowania, grafika to zajęcie, którego nie nauczymy się w kilka miesięcy. 

Jest to dziedzina, która wymaga wielu dziesiątek godzin ćwiczeń. Ale jestem pewien, że można zostać dobrym grafikiem komputerowym bez kierunkowego wykształcenia.

Znam jedną osobę, która wykonuje zlecenia dla dużych globalnych firm, a jest grafikiem samoukiem. 

W internecie są dostępne kursy, dzięki którym można nauczyć się grafiki komputerowej.

Sądzę jednak, że to zajęcie może nie być dla każdego. Wg mnie trzeba mieć odpowiedni zmysł estetyczny i zdolności graficzne. 

Rękodzieło

Jestem przekonany, że można sporo zarobić handlując produktami rzemieślniczymi. To zajęcie, które jest doskonałym pomysłem na biznes w domu.

Moi znajomi rozkręcili imponujący biznes oparty o tworzenie produktów dla branży parentingowej.

Oczywiście ten biznes wymaga dobrego pomysłu. Musimy wpaść na świetny pomysł, który sprawi, że ludzie będą chętnie kupować nasz produkt.

Poza tym trzeba tutaj zadbać o marketing — sądzę, że komunikacja w mediach społecznościowych powinna być motorem napędowym dla tego typu biznesu.

Sprzedaż personalizowanych koszulek

Sądzę, że to całkiem dobry pomysł na pracę, którą można wykonywać w domu. Przyznam szczerze, że nie zagłębiałem się nigdy w ten temat i nie do końca wiem, jak się za to zabrać, niemniej jestem pewien — da się ruszyć z tym samodzielnie, nie mając do dyspozycji fabryki produkującej ubrania. Jestem pewny, że chcąc rozpocząć taką działalność, potrzebna jest dobra znajomość photoshopa.

Oprócz techicznych umiejętności, należy również nawiązać kontakt z firmą odpowiedzialną za samą produkcję Twoich koszulek, na których będą pojawiać się Twoje nadruki. W przypadku tego typu działalności, dobrze byłoby stworzyć również sklep internetowy — to najlepszy kanał dystrybucji tego typu towaru.

Projektowanie wnętrz

Przyznam szczerze, że nie znam osobiście ani jednej osoby, która by zajmowała się projektowaniem wnętrz bez ukończenia studiów w tym kierunku.

Przeczytałem jednak na wielu blogach, że są ludzie, którzy są dobrzy w swoich fachu, a studiów nie kończyli. 

Jeśli więc chcesz zainteresować się architekturą wnętrz jako freelancer bez szkoły, polecam zajrzeć na blogi, na których jest to zagadnienie omawiane. Tam ludzie twierdzą, że jest to możliwe.

Kryptowaluty

Kilku moich znajomych jakiś czas temu zainteresowało się tematem kryptowalut. Początkowo sądziłem, że traktują to jedynie jako hobbystyczne zajęcie po swojej etatowej pracy. Okazuje się, że są w stanie tym nieźle dorobić do swojej głównej pensji.

Niemniej, sami przyznają, że to ryzykowna gra — czasem się zarabia, by po chwili z dnia na dzień stracić większość zgromadzonych środków. To, co zaobserwowałem u swoich znajomych: zajęcie to jest mocno wciągające. Trzeba uważać, by nie stało się uzależnieniem.

Pomysł na działalność związaną z AI (polecam obserwowanie rynku)

Osobiście nie widzę na razie na rynku perspektyw do stworzenia biznesu online bazującego na sztycznej inteligencji. Mimo to, w przyszłości biznes internetowy bazujący na AI może się okazać sensownym wyborem. Sugeruję Ci obserwowanie tego, co dzieje się na rynku. 

Pomysł na biznes w domu — podsumowanie

To by było na tyle, jeśli chodzi o moje przemyślenia na temat biznesu prowadzonego z domu. Na pewno są jakieś inne świetne zawody, które można wykonywać jako freelancer siedząc w domu. Jeśli coś mi wpadnie do głowy, na pewno uzupłnię ten wpis.

Tak jak wspomniałem, w tej liście skupiłem się na tych aktywnościach, które wykonują osoby z mojego otoczenia. Ewentualnie opisałem te, które spotykam na co dzień w internecie. 

Sprawdzone pomysły na biznes – LISTA KOTROLNA

  1. Opowiedz o swoim pomyśle na biznes znajomym — zapytaj ich o opinie na temat Twojego planu. Może się okazać, że bliskie Ci osoby kategorycznie odradzą Ci niektóre pomysły.
  2. Zastanów się, czy musisz rozpocząć działalność gospodarczą — czy nie możesz na początku spróbować tzw. firmy na próbę, bez konieczności rejestracji w CEiDG. Pamiętaj, że oficjalne założenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami.
  3. Opracuj plan marketingowy — gdy już wiesz, że chcesz otworzyć własny biznes, przygotuj biznesplan. Zastanów się, kim są Twoi klienci, jak będziesz do nich docierać, słowem: opracuj szczegółową strategię marketingową.
  4. Przygotuj plan awaryjny — trzymam kciuki za Twój pomysł na własną firmę, ale pamiętaj, że może coś pójśc nie po Twojej myśli. Wtedy musisz mieć gotowy plan B, taki, który pozwoli Ci przetrwać w przypadku biznesowej porażki.

Podobne wpisy