Useme portal dla freelancerów

Każdy freelancer potrzebuje źródła nowych zleceń. Oprócz tego, ważna jest możliwość legalnego rozliczenia wykonanych projektów. Miejscem, w którym osoby działające na własną rękę mogą realizować oba zadania, jest portal Useme. Jak on działa, opisuję poniżej.

Czym jest Useme?

Portal Useme to platforma atrakcyjna zarówno dla freelancerów, jak i firm, które szukają zleceniodawców na realizację określonych projektów. Na stronie można znaleźć zlecenia z następujących kategorii:

 • Strony i sklepy internetowe;
 • Programowanie i IT;
 • Grafika, Design;
 • Fotografia;
 • SEO copywriting, media społecznościowe;
 • Prace biurowe;
 • Zlecenia dla studentów;

Jak twierdzą właściciele serwisu, portal Useme stworzyli po to, by ułatwić realizację zleceń zarówno firmom zlecającym, jak i freelancerom. Sami pracowali jako wolni strzelcy, dlatego znają specyfikę tej formy zarobkowania.

W moim odczuciu najbardziej wartościową funkcjonalnością Useme jest wspomniana wyżej możliwość wyszukiwania zleceń. Ale to oczywiście nie jedyna zaleta tego serwisu.

Sam dawno nie szukałem zleceń na Useme, ale uważam, że jest to najlepsze z tego typu serwisów miejsce do poszukiwania klientów w internecie. 

Faktura z Useme: jak to działa?

Funkcjonalnością niespotykaną nigdzie indziej w polskim internecie jest możliwość wystawiania faktur VAT (bez konieczności zakładania firmy) z Useme. Jak to działa? W momencie, gdy Ty jako freelancer wystawisz swojemu klientowi fakturę VAT, podpisujesz z Useme umowę o dzieło, zaś Useme wystawia — powiedzmy w Twoim imieniu — fakturę VAT Twojemu klientowi.

 • Ty + Useme: Umowa dzieło;
 • Useme + Twój klient: faktura VAT;

 To ogromne udogodnienie dla osób, które nie są gotowe na założenie własnej działalności i ponoszenie stosunkowo wysokich kosztów związanych z prowadzeniem firmy. 

To, co ważne, Twoi klienci wcale nie muszą na Useme zakładać konta. Wystarczy, że Ty, jako freelancer je założysz.
Warto przed wystawieniem faktury skorzystać z kalkulatora płatności, aby sprawdzić, ile zarobisz, jaki koszt poniesie Twój klient, jak również ile wyniesie kwota podatku dochodowego od zrealizowanego zlecenia.

Portal Useme - kalkulator umów

Czy Useme jest bezpieczne?

Wiele osób zainteresowaych możliwościami portalu, zadaje sobie 2 pytania:

 1. Czy Useme jest bezpieczne?
 2. Czy Useme jest legane?

Odpowiedź na oba pytania brzmi: tak. Useme jest legalne i bezpieczne. Niedawno właściciele platformy wprowadzili specjalny system zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa podczas rozliczania umów z Useme. Jak to działa?

 1. Freelancer przesyła do Useme formularz z szczegółami dotyczącymi zlecenia.
 2. Useme w oparciu o dane wprowadzone przez freelancera przesyła do zleceniodawcy propozycję zawarcia umowy.
 3. Jeśli zleceniodawca zaakceptuje warunki umowy, wtedy otrzymuje od Useme fakturę pro forma. Gdy ją opłaci, portal przesyła do niego fakturę VAT. Środki zostają zabezpieczone na koncie Useme.
 4. Freelancer realizuje zlecenie, które później przesyła do zleceniodawcy, który ma 7 dni na zapoznanie się z pracą: w tym okresie może zgłosić poprawki, lub zaakceptować zlecenie.
 5. Jeśli klient nie zgłasza zastrzeżeń, wtedy środki trafiają na konto freelancera.

Taki system sprawia, że obie strony zlecenia nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Mówiąc o bezpieczeństwie, warto też zadbać o przygotowanie briefu dla copywritera — dokumentu, który szczegółowo omówi oczekiwania firmy względem Twoich tekstów.

Prywatna opieka zdrowotna

Jak się okazuje, wcale nie trzeba być pracownikiem korpo, by móc cieszyć się wygodą i jakością oferowaną przez prywatne sieci świadczące usługi zdrowotne. Dzięki Useme można skorzystać z usług firmy Luxmed i uwolnić się od korzystania z żenujących usług NFZ.

Z tego, co pamiętam, gdy pracowałem na etacie w korpo, płaciłem za prywatną opiekę zdrowotną tyle samo, co Useme pobiera za pakiet medyczny.

Sprawdź, gdzie poza Useme możesz szukać  zleceń dla copywriterów

Useme — opinie

Przed założeniem konta na tym portalu — bez względu na to, czy mówimy o profilu zleceniodawcy, czy freelancera — warto zapoznać się z recenzjami użytkowników, którzy już tu są. W przypadku Useme opinie zdecydowanie skłaniają do założenia konta. Firmy i freelancerzy dostrzegają wszystkie korzyści ułatwiające codzienne współprace w obszarze marketingu, grafiki, tworzenia stron www.

Postanowiłem przejrzeć internet w kontekście opinii o Useme — w większości przypadków wyglądają one tak, jak na poniższych screenach.

Kolejna pozytywna opinia o Useme:

Mógłbym wkleić tu więcej zdjęć z Facebooka. Uważam jednak, że to bez sensu — sprawdź samodzielnie opinie na temat Useme. Przekonasz się, że firmy i zleceniobiorcy pozytywnie wypowiadają się na temat jakości tego portalu.

Czy Useme się opłaca?

Patrząc na inne portale, na których osoby zajmujące się copywritingiem i content marketingiem mogą zdobywać klientów, Useme jest najlepszym wyborem. Zarówno proponowane stawki i ilość zleceń publikowanych sprawiają, że warto tu zaglądać. Zwłaszcza jeśli nie ma się własnej strony internetowej i trzeba aktywnie zdobywać klientów.

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, a działasz jako freelancer, to uważam, że Useme jest miejscem, które na pewno należy odwiedzić. Wielu klientów możliwość wystawiania faktur VAT podaje jako warunek konieczny do rozpoczęcia współpracy.

Podobne wpisy