Jak zarabiać na blogu

Lubisz pisać i chcesz zarabiać na swojej pasji? Jest wiele sposobów, które pozwolą Ci zmonetyzować Twój pisarski entuzjazm. Jednym z nich jest zarabianie na blogu. Przy czym od razu zaznaczam… Nie jest to najłatwiejsza ścieżka. 

Jest wręcz odwrotnie. Zarabianie na blogu to zajęcie, które wymaga ogromnego wysiłku. Często również finansowego. 

Jeśli nie zniechęcił Cię ten pesymistyczny wstęp, poniżej dowiesz się, jak możesz zacząć zarabiać na blogu.

Zarabianie na blogu — dostępne sposoby monetyzacji

Pisząc bloga, masz kilka sposobów na zarabianie pieniędzy — przy czym żaden z nich nie jest dostępny dla początkujących blogerów. 

W dalszej części tekstu powiem Ci o ścieżce, którą musisz przejść, aby Twoja strona z tekstami mogła zarabiać. Najpierw omówmy dostępne metody monetyzacji.

Marketing afiliacyjny

Dobrym posunięciem jest promocja produktów lub usług firm, z którymi współpracujesz w ramach tzw. programów partnerskich. Taka współpraca w dużym skrócie wygląda następująco:

  1. Publikujesz tekst na blogu, w którym pojawiają się linki prowadzące do produktów Twojego partnera afiliacyjnego. 
  2. Gdy czytelnik kliknie link i dokona zakupu produktu, Ty dostajesz prowizję od sprzedaży. 

Brzmi nieźle, co nie?  

Niestety, aby marki chciały współpracować z Tobą w ramach afiliacji, na Twojego bloga musi wchodzić sporo użytkowników. Ale zaufaj — ta metoda zarabiania online może być źródłem sensownych pieniędzy. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat zarabiania na programach partnerskich? Sprawdź ten artykuł: Marketing afiliacyjny: co to jest?

Możesz też samodzielnie szukać firm, które mają na swoich stronach informacje o programach partnerskich. Tutaj najczęściej nie musisz spełniać żadnych warunków, aby móc polecać usługi lub produkty firm. 

Ja np. mam na swoim blogu artykuł: Jak wybrać hosting dla bloga? — jest on dobrze wypozycjonowany w wyszukiwarce Google, dzięki czemu czasem wpadnie mi jakaś prowizja, gdy użytkownik zamówi hosting promowanych przeze mnie firm. 

Publikacja artykułów sponsorowanych

Pozycjonowanie stron w głównej mierze opiera się na zdobywaniu linków z zaufanych stron prowadzących do strony pozycjonowanej. Jeśli zbudujesz reputację swojego bloga, stanie się on atrakcyjnym miejscem w oczach SEO-wców,  na którym chętnie będą publikować artykuły sponsorowane — z linkami do pozycjonowanych przez nich stron.

Oczywiście taka publikacja pozwoli Ci zarobić określoną kwotę — Ty tutaj decydujesz o jej wysokości. 

Być może teraz zastanawiasz się, jak specjaliści od pozycjonowania mają znaleźć Twoją stroną w internecie. Możesz im to ułatwić — wystarczy, że pokażesz swoją witrynę na takich platformach jak Linkhouse czy WhitePress — portalach, które pośredniczą między wydawcami a reklamodawcami szukającymi miejscówek do publikacji artykułów sponsorowanych. Jeśli tematyka bloga będzie odpowiadać potrzebom jakiejś firmy pozycjonerskiej, jest spora szansa, że zamówi ona u Ciebie płatny artykuł. 

Może Cię zainteresować: Jak założyć bloga na WordPress krok po kroku?

Reklama

Reklamy na blogu to kolejna forma dochodu pasywnego, z którego możesz skorzystać publikując wartościowe treści. Załóżmy, że prowadzisz bloga kulinarnego. Może się okazać, że która z firm zechce zareklamować swoje produkty za pośrednictwem bloga, którego sumiennie prowadzisz.

Zastanawiasz się, jak dotrzeć do potencjalnych partnerów reklamowych? Są tutaj dwa sposoby:

  • Możesz poczekać… jeśli treści na blogu są chętnie czytane przez użytkowników, firmy Cię zauważą. Działy marketingu mają profesjonalne narzędzia, które pozwalają sprawdzić popularność Twojej witryny. Przykładem może być Senuto — popularne narzędzie SEO.
  • Możesz wystąpić z propozycją biznesową: jeśli wiesz, kto potencjalnie byłby zainteresowany taką reklamą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać do firmy maila. Możesz przedstawić w wiadomości potencjał Twojego bloga — dołączyć statystyki odwiedzin strony. Jeśli będą one przekonujące, jest spora szansa, że firma zechce się zareklamować, pozwalając Ci zarobić na blogu pierwsze pieniądze. 

Możesz też zarabiać na reklamach, korzystając z uczestnictwa w programach reklamowych. Przykładem tego typu rozwiązania jest Google AdSense

Dołączając do Google AdSense, na Twojej stronie wyświetlają się reklamy pochodzące z Google Ads — otrzymujesz pieniądze tutaj za wyświetlenia reklam. Zasada jest prosta: im popularniejsze są wpisy na blogu, tym więcej można zarobić.

Musisz jednak pamiętać, że obecność reklam Google nieco pogarsza poziom doświadczeń przy przeglądaniu bloga. Czytelników może drażnić dużą ilość reklam udostępnianych na Twoim blogu. Na szczęście w przypadku Google AdSense Ty decydujesz, w którym miejscu mają pojawiać się reklamy. Możesz więc zadbać o User Experience i tylko dyskretnie przemycać boxy reklamowe.

Sklep internetowy

Zdarza się, że blogerzy z czasem rozszerzają swoją publicystyczną działalność o sprzedaż produktów lub usług. Gdy stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie, ludzie zaczynają Ci ufać. Tym samym, są bardziej skłonni do zakupu na Twojej stronie. Może to właśnie jest szansa dla Ciebie na monetyzację bloga? 

Załóżmy, że prowadzisz bloga podróżniczego. Udało Ci się zbudować rozpoznawalną markę. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć sklep internetowy sygnowany Twoim brandem z gadżetami dla fanów turystyki. 

Dowiedz się: Jak zacząć handel internetowy?

Możliwości zarabiania na blogu a dziedzina tematyczna strony

Najłatwiej jest zacząć zarabiać na blogu, gdy piszesz na popularne tematy. Załóżmy taki scenariusz… Jesteś fanem tematyki związanej z rynkiem pracy i HR. Piszesz artykuły dotyczące pracy dla programistów lub dla osób, które chcą zacząć programować. Wyobrażasz sobie już jakieś formy zarabiania na blogu dotyczącym HR?

Jeśli nie, to nic nie szkodzi. Poniżej kilka opcji:

  1. Współpraca afiliacyjna ze szkołami programowania — gdy jakaś osoba zapisze się na kurs danej szkoły, Ty otrzymasz prowizję. Jako że tego typu kursy są dość kosztowne, możesz wynegocjować sensowne warunki takiej współpracy. 
  2. Promocja portali z ogłoszeniami. Możesz w artykułach opisywać miejsca, w których osoby szukające pracy, mogą ja znaleźć. 
  3. Subskrypcje dla stałych czytelników bloga — jeśli tworzysz wartościowe treści, wiele osób może chcieć Ci za nie zapłacić. To już kolejny sposób zarabiania na blogu.
  4. Reklamy portali pracy — reklamodawca płaci właścicielowi bloga (czyli Tobie) określoną kwotę cykliczną za możliwość wyświetlania reklamy na Twojej stronie.

Aby móc cieszyć się z powyższych sposobów zarabiania w internecie, najpierw musisz szczegółowo opracować plan działania. Stworzyć coś w rodzaju skutecznej strategii działania w internecie. 

Kiedy mój blog zacznie zarabiać?

Jeśli zastanawiasz się, jak zarabiać na blogowaniu, musisz mieć świadomość, że trochę czasu minie, nim będziesz cieszyć się z dodatkowego źródła dochodu. Warunkiem koniecznym w przypadku zarabiającego bloga jest jego wcześniejsza promocja. 

W tym zakresie musisz zadbać o dobrą reputację strony w oczach wyszukiwarki Google. W końcu najpopularniejszym źródłem ruchu na stronach z artykułami jest właśnie wyszukiwarka. 

Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie, jak pozycjonować bloga w Google… Na swoim kanale YouTube nagrałem wideo, w którym omawiam realizację działań SEO na własną rękę. Dotyczą one każdego typu strony — również bloga.

Jest kilka elementów, których wykonanie sprawi, że zaczniesz zarabiać od razu na blogu. 

  1. Regularne publikowanie wartościowych treści;
  2. Budowanie bazy linków z zewnętrznych stron (dobrze ocenianych przez Google);
  3. Optymalizacja techniczna strony — musi ona dobrze wyświetlać się na urządzeniach mobilnych i szybko działać;

Tak naprawdę musisz udostępniać Twojego bloga w internecie, w każdym miejscu, w którym mogą znajdować się Twoi czytelnicy. 

Skuteczne sposoby zarabiania na blogu (skrócony przepis na sukces)

Jeśli nie do końca orientujesz się, jak krok po kroku sprawić, aby blog zarabiał pieniądze, podsuwam poniżej krótką instrukcję.

  1. Wykupujesz hosting i domenę;
  2. Zakładasz blog na WordPress;
  3. Publikujesz regularnie wartościowe treści na blogu (takie, których szukają Twoi czytelnicy w Google);
  4. Gdy Twoja strona zaczyna być odwiedzana przez czytelników, odzywasz się do influencerów — proponujesz im współprace;
  5. Jednocześnie szukasz programów partnerskich, które możesz rozpocząć poprzez bloga;
  6. Promujesz swoją stronę w mediach społecznościowych (na grupach związanych z tematyką Twojego bloga);
  7. Monitorujesz skuteczność swoich działań. Sprawdzasz, czy udaje Ci się zarabiać jakiekolwiek pieniądze na blogu;

Wiem, że powyższe kroki wydają się łatwe do wdrożenia. Musisz jednak wiedzieć, że w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo. Oczywiście nie chcę Cię zniechęcać — przeciwnie, chcę pokazać, że to wszystko jest możliwe, ale wymaga długiej, systematycznej pracy. 

Może Cię zaciekawić: Jak promować bloga?

Jak zarabiać na blogu? [PODSUMOWANIE]

Już widzisz, że nie da się zarabiać na blogu od razu po jego założeniu. Przynajmniej ja takich sposobów nie znam. Mimo wszystko jestem przekonany, że własna strona z artykułami może być źródłem sensownych zarobków. 

Jeśli chcesz prowadzić bloga, który zarabia, musisz uzbroić się w cierpliwość i włożyć to sporo pracy. Mimo wszystko zobaczysz z czasem, że wysiłek stopniowo zaczyna się przekładać na zwiększenie objętości Twojego portfela. 

Podobne wpisy