ZZS co to znaczy

Każda osoba, która wchodzi do świata szeroko rozumianej branży pisarskiej, prędzej czy później napotyka na skrót ZZS — określa on podstawową jednostkę używaną przy wycenie pracy copywriterów, content marketerów, a czasem tłumaczy. Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek na temat tego akronimu.

ZZS: Co to jest?

ZZS to skrótowiec oznaczający znaki ze spacjami. Praktycznie zawsze występuje on w sąsiedztwie liczby 1000. W tej zbitce 1000 znaków ze spacjami służy do ustalania stawki za napisanie lub przetłumaczenie tekstu, np. X zł za 1000 zzs.

Skrót ten jest traktowany jako jednostka, na podstawie której copywriter często rozlicza się za swoją pracę. Z reguły zleceniodawcy lub freelancerzy podają swoje stawki w formie X zł za 1000 znaków ze spacjami.

Ile to jest 1000 ZZS?

Dla wielu osób objętość 1000 znaków ze spacjami jest dość abstrakcyjna. Osoby te nie wiedzą, jak 1000 znaków przełożyć na ilość treści na stronie A4. W dużym uogólnieniu, zakłada się, że 1000 znaków ze spacjami zajmuje ok. 1/3 strony. Oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć, że zawsze tak jest, bo z reguły tekst jest formatowany — zawiera nagłówki, akapity, a to z kolei wpływa na jego objętość.

Sprawdź, jak wyceniać swoją pracę na podstawie ilości napisanych znaków ze spacjami.

Jak sprawdzić, ile znaków ze spacjami ma Twój tekst?

Każdy edytor tekstowy — Word, Google Docs, czy OpenOffice — ma wbudowane narzędzie, które oblicza ilość znaków ze spacjami. Sam korzystam głównie z Google Docs, bo łatwo mogę udostępnić później tekst klientom. Tam wystarczy zaznaczyć tekst, następnie z głównego menu wybrać opcję Narzędzia, a następnie kliknąć Liczba słów.

Możesz również sięgnąć po przeglądarkowe narzędzie, które pokaże Ci, ile Twój tekst ma znaków ze spacjami.

Dlaczego różne narzędzia pokazują różne wartości ZZS przy tym samym tekście?

Sam się dość długo nad tym zastanawiałem — na początku przygody z pisaniem czasem miałem poczucie, że może oszukuję klientów. Przecież moje narzędzie może policzyć więcej znaków, niż narzędzie klienta. Teraz wiem, że nic na to nie poradzimy. Za mechanizmem obliczania ilości ZZS stoi algorytm — w każdej aplikacji pisany w odrębny sposób. 

Sprawdź, gdzie szukać zleceń copywriterskich

Czy rozliczanie na podstawie ilości ZZS ma sens?

W wielu przypadkach stosowanie tej jednostki do rozliczania prac pisarskich przekłada się na niską jakość tekstu. Dzieje się tak najczęściej w dwóch sytuacjach:

  • Zleceniodawca zamawia rozległy opis zagadnienia, które da się szczegółowo omówić raptem w kilku zdaniach.
  • Zleceniobiorca chce sobie zarobić kosztem jakości zlecenia. W końcu umówił się na rozliczenie swojej pracy na podstawie ilości napisanych ZZS. Strzela słowami jak z karabinu, w końcu z tego karabinu lecą jego pieniądze 😏

W obu wyżej wymienionych przypadkach powstaje wata słowna — rozwleczony tekst wypełniony słowami nieniosącymi żadnej wartości. Muszę Ci się w tym momencie do czegoś przyznać… Sam pisząc ten tekst o ZZS, staram się “nabić” sporą ilość znaków ze spacjami po to, by artykuł pojawił się na pierwszym miejscu w Google, gdy ktoś wpiszę hasło: “ZSS co to znaczy”. 

Wiem, że artykuł z pierwszego miejsca w Google, który wyjaśnia znaczenie skrótu zzs, ma ok. 2650 zzs. Chcę więc, aby tekst, który czytasz, był minimalnie dłuższy. 😉

Dobra… Sądzę, że już wystarczy. Wiesz, co oznacza skrót zzs. Wiesz też, że nie należy za wszelką cenę produkować dużej ilości znaków ze spacjami tylko po to, by więcej zarobić. Pamiętaj, że długość tekstu nie wpływa na jego jakość, a niezadowolony klient prędzej czy później zrezygnuje z Twoich usług.

Podobne wpisy