Jak powinna wyglądać strona internetowa?

Jak powinna wyglądać strona internetowa, by była skuteczna?

10 sekund – tyle mamy czasu na to, by przekonać osobę, która pierwszy raz odwiedza naszą stronę, do tego, że warto zapoznać się z tym, co mamy jej do powiedzenia.

W dobie masowego zalewu treścią, walka o uwagę użytkownika w internecie nie jest prosta. Poniżej podpowiadam, jak powinna wyglądać strona internetowa, aby realizowała cele biznesowe. 

Model Story Brand jako drogowskaz

Na wstępie dodam, że w poniższym artykule posłużę się wskazówkami zaproponowanymi przez Donalda Millera – autora książki Model StoryBrand. Książki, która stanowi kompletny drogowskaz rozwoju biznesu dla firm, które chcą lepiej komunikować swoje produkty, lub usługi. 

Miller proponuje, by poddać stronę tzw. Testowi Jaskiniowca. Metodzie, która daje odpowiedź na pytanie, jak powinna wyglądać strona www, by była skuteczna z biznesowego punktu widzenia. 

Czym jest test jaskiniowca?

Test jaskiniowca to metoda, która bazuje na odwołaniu się do abstrakcyjnej sytuacji, w której pokazujemy naszą stronę napotkanemu jaskiniowcowi i sprawdzamy, czy ten jest w stanie w ciągu 5-u sekund odpowiedzieć na 3 następujące pytania.

  • Co oferujemy za pośrednictwem strony;
  • Jak ten produkt lub usługa poprawi jego życie;
  • Co musi zrobić, aby skorzystać z naszej oferty;

Jeśli użytkownicy są w stanie w ciągu tych 5 sekund odpowiedzieć na 3 powyższe pytania, to nasze szanse na konwersję podczas wizyty nowego użytkownika na stronie znacząco rosną.

Pozostałe wskazówki Donalda Millera na temat wyglądu stron

Jak już wspomniałem wyżej, Test Jaskiniowca jest tylko jednym z narzędzi służących do optymalizacji strony. Miller podpowiada, jak powinna wyglądać strona internetowa, sugerując wprowadzenie następujących elementów.

  • Prostota na pierwszym miejscu – Nie jest to żadna nowość – od wielu lat projektanci UX unikają wodotrysków na etapie projektowania stron. Struktura strony nie powinna zmuszać do wytężonej koncentracji. 
  • Przycisk Kup Teraz – ten element powinien znaleźć się powyżej linii przewijania (ang. Above the fold). Warto, aby wyraźne wezwanie do działania znalazło się, w którymś z dwóch miejsc: Prawy górny róg, lub na środku ekranu, powyżej linii zgięcia.
  • Promienne twarze na zdjęciach – jak przyznaje autor, jeżeli mamy zamieścić budynek siedziby naszej firmy na stronie głównej, to lepiej, byśmy dodali zdjęcie uśmiechniętych ludzi. Najlepiej klientów co służy jako społeczny dowód słuszności dla potencjalnych klientów.
  • Stworzenie prostego hasła – ważne jest, aby wszyscy użytkownicy od razu po wejściu na stronę, zobaczyli zwięzłe hasło, które w pełny sposób definiuje naszą działalność. 
  • Minimum słów – nadmiar tekstu to zmora internetu. Na szczęście coraz mniej stron cierpi na hipertekstozę (dobre hasło, nie? Wymyśliłem je pisząc ten artykuł). 

Podsumowując, warto skorzystać ze wskazówek proponowanych przez autora StoryBrand. Choć sama książka jest oceniana niejednoznacznie – sporo osób uważa ją za bezwartościową, to uważam, że jest w niej zawartych sporo wartościowych porad, również tych, które podpowiadają jak powinna wyglądać strona internetowa, by była skuteczna.

Podobne wpisy