Jak dodać wpis na Wordpress?

Co do tego, że Wordpress to najpopularniejszy system CMS na świecie, nikogo przekonywać nie trzeba. liczby mówią same za siebie — Aż 59% wszystkich stron w internecie korzysta z WP. Wiedza jak dodać wpis na Wordpress może być przydatna dla wielu osób.

Chcesz zobaczyć pełną wersję video, w którym pokazuję jak dodać wpis na Wordpressie? Zapraszam na mój kanał

Aby dodać nowy artykuł (w terminologii Wordpressa: wpis), najpierw należy zalogować się do panelu strony, na której będziemy publikować treści.

Domyślnie panel każdej strony opartej o Wordpress jest dostępny pod adresem: www.mojastrona.pl/wp-admin/

Zaleca się jednak ze względów bezpieczeństwa ustawienie innego adresu logowania. Bo przecież jeśli każda strona oparta o Wordpressa, ma taki sam adres logowania, stwarzamy niebezpieczną okazję dla osób, które mają nieczyste zamiary wobec nas w internecie.

Aby zmienić ten adres, warto posłużyć się wtyczką, która wyręczy nas z ręcznej ingerencji w kod plików Wordpressa.

Zaczynamy od panelu nawigacyjnego

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po zalogowaniu się do panelu strony, jest przejście na stronę edycji nowego wpisu. Aby to zrobić należy z panelu nawigacyjnego naszej strony wybrać:

 1. Wpisy;
 2. Dodaj nowy;
Dodawanie wpisu na Wordpressie

Dodawanie wpisu za pomocą edytora Gutenberg

Następnie zostaniemy przekierowani do edytora Gutenberg. Jest to rodzaj edytora tekstu typu WYSIWYG, czyli takiego, w którym edytowany przez nas wpis po opublikowaniu będzie wyglądał mniej więcej tak samo jak w trybie edycji.

Edycja wpisu Wordpress w edytorze Gutenberg

Przed edycją treści, warto zapoznać się z panelem po prawej stronie, w którym ustawiamy szczegóły naszego wpisu, takie jak: adres URL, status publikacji (nie musimy od razu publikować wpisu – możemy ustawić go jako szkic), tagi, kategorie, do których artykuł ma zostać przypisany.

W panelu po prawej stronie możemy również zabezpieczyć wpis, aby był widoczny tylko po podaniu hasła. Aby to zrobić, należy kliknąć pole Wyświetlanie i wybrać opcję: zabezpieczony hasłem.

Zabezpieczanie wpisu na Wordpressie hasłem

Pamiętajmy o dodaniu obrazka wyróżniającego — tego, który będzie się wyświetlał na liście wpisów naszego bloga, jak również na samej górze wpisu.

Takie zdjęcie również dodaje się w tym samympanelu po prawej stronie — tak jak na screenie poniżej.

Dodawanie obrazka wyróżniającego na Wordpressie

W tym samym panelu będziemy również ustawiać informacje związane z pozycjonowaniem, jeżeli zainstalujemy wtyczkę do SEO. Osobiście polecam do pozycjonowania wybór wtyczki Rank Math.

Teraz możemy zająć się edycją samej treści — w głównym polu edycji naszego wpisu.

W polu Dodaj tytuł przedstawionym na powyższym screenie wpisujemy tytuł naszego artykułu. Jest to tzw. Nagłówek h1, inaczej nazywany nagłówkiem pierwszego rzędu.

Gdy wpiszemy tytuł, poniżej możemy zacząć tworzyć treść naszego wpisu. Naciskając pole w okolicy tekstu Proszę zacząć pisać aby wybrać typ bloku.

Jeżeli chcemy do naszego artykułu dodać element innego typu niż zwykły tekst akapitowy, należy wtedy nacisnąć plus znajdujący się poniżej tytułu naszego wpisu.

Wstawianie bloków w tekście

Wordpress dostarcza nam szeroki wybór elementów, które możemy dodać do wpisu — m.in.

 • Nagłówki;
 • Akapity;
 • Listy wypunktowane;
 • Cytaty;
 • Obrazki;
 • Przyciski;
 • Pliki dźwiękowe;

Aby dodać któryś z dostępnych elementów, należy na niego kliknąć i automatycznie pojawi się on na dole całej 

Gdy wpiszemy treść pierwszego akapitu, w jego górnej części pojawi się panel z narzędziami, dzięki którym będziemy mogli m.in. wstawić link do tekstu, wyboldować wybrane fragmenty, czy też ustawić justowanie.

Chcesz wiedzieć na czym polega SEO copywriting? Sprawdź ten artykuł

Dodatkowo w panelu bocznym po prawej stronie możemy ustawić m.in. kolor naszego tekstu, wielkość czcionki, a także dodać specjalne style CSS odnoszące się do naszego akapitu.

Jak dodać wpis na Wordpress? – opcja alternatywna

Może się okazać, że pokazany wyżej sposób dodawania wpisów na Wordpressie, nie jest w Twoim przypadku jedyną możliwością. Często strony internetowe oparte o Wordpressa wykorzystują tzw. page buildery. Są to rozszerzenia, dzięki którym możemy rozwijać naszą stronę przy użyciu gotowych bloków, np. całych sekcji, gotowych formularzy, estetycznie wyglądających kolumn ze zdjęciami, przyciskami, itd.

Page buildery pozwalają również tworzyć wpisy na Wordpressie. Dzięki tej metodzie możemy wpisom nadawać ciekawszą formę graficzną.

Do najpopularniejszych page builderów na Wordpressie należą:

 • Divi;
 • Elementor;
 • Visual Composer;
 • Beaver Builder;

Dodam, że osobiście wolę tworzyć wpisy na Wordpressie przy użyciu wbudowanego edytora Gutenberg.

Podsumowanie: Jak dodać wpis na Wordpress?

Powyższe kroki stanowią odpowiedź na pytanie jak dodać wpis na WordPressie. Trzeba pamiętać, że przedstawiony sposób nie jest jedynym — wpisy można również edytować za pomocą page buildera, na którym mamy postawioną stronę. Mimo wszystko wg mnie najlepszym wyjściem jest korzystanie z wbudowanego edytora WordPressa.